ליעוץ והזמנות

צלמים חובבים | חשוב לדעת

כיום בעידן הדיגיטלי, כשיש בשוק  דגמים רבים  של מצלמות ותחרות בין הייצרנים, מחיר המצלמות קטן  והמיגוון הקיים ממצלמות קומפקטיות לחובבנים ,עד למצלמות  SLR   מיקצועיות ומצלמות מירורלס (מצלמות ללא מראה) .
אין ספק שיש היתעוררות  גדולה בתחום הצילום מתחינה טכנית ומבחינה קונספטואלית , יש תנועה ערה. .  בעבר, צילום היה תחום של מומחים ומקצוענים, היום   ההתפתחות הטכנולוגית  מאפשרת  לכל אדם , אדם בעל טלפון סלולארי יכול להיות צלם .   התחושה היא שלא חייבים לעבור קורס צילום כדי לדעת לצלם. 
המצלמה ,הרצון ללמוד  והפתיחות  יכולים להוביל את הצלמים החובבים לתוצאות יפות ולהיתקדמות בתחום.
כולנו מסוגלים ללחוץ על המצלמה ולקבל  איזו שהיא  תמונה,אבל כדי להשיג תוצאה טובה יותר רצוי להכיר את המצלמה, ומספר  טכניקות ועקרונות בסיסיים בתחום הצילום.

ראשית היתרון הגדול והמשמעותי  ביותר של עידן המצלמות הדיגיטליות הוא שהצלם לא צריכים לחיות בחיסכון תמידי. תחושת החופש החומרי בעניין זה מאוד מאפשרת לצלמים . אין צורך לחסוך ולהגביל את היצירה או תהליך התיעוד.  שלב הפיתוח  אינו  קיים יותר. הפיתוח היקר חלף מן העולם זוהיא דוגמא ניפלאה לשינוי קונספטואלי מהותי שהגיע בעיקבות התפתחות טכנולוגית. במצלמות הדיגיטליות קיים  CCD חיישן דיגיטלי, החיישן מסוגל  להכיל מאות תמונות,   אם מזהים |סיטואציה | פריים | קומפוזציה מעניינת שאותה  רוצים לצלם,רצוי  לצלם מספר פעמים,אין צורך לחסוך בתמונות.  צלמו בזוויות שונות, מגבהים שונים, ובתאורות שונות ככל הניתן להנאתכם. .אפשר להפנים שחומר הגלם הוא כרטיס הזיכרון שלנו, ולכן ניתן לצלם כמה שנירצה. תפיסה זו משנה לגמרי את תפיסת העולם של הצלמים.

הכרת  מבנה המצלמה הוא שלב חשוב ביותר.בשלב  הזה תעברו הכירות עם המצלמה המכשיר טכני,ניתן להכיר את המצלמה לבדכם.  חשוב להבין את הפונקציות שיש לכל מצלמה שאנו עובדים איתה, המצלמה היא כלי שצריך לדעת להעביר דרכו את האומנות שלנו, המסרים שלנו וכו.  מתי כדאי להשתמש בכל אפשרות. על פי רוב ניתן ללמוד את פונקציות הצילום לבד. ישנם הסברים מפורטים  בחוברות ההסבר וברשת האינטרנט .חשוב להרגיש ביטחון עם המצלמה, "לשחק" איתה, וללמוד אותה.צלמים משתמשים בכלי הטכני כדי להביע את עולמם ותפיסת המציאות האישית שלהם. ישנם צלמים שמדווחים כי המצלמה היא חלק מגופם.
רצוי לעבור תהליך של ניסויי ותהיה עם המצלמה, ללחוץ ולבדוק את פונקציות הצילום לא להרגיש זרים ומפוחדים למול המצלמה. מומלץ בתהליך הלימוד לתעד בפנקס אישי את הפרטים והשינויים של החשיפות ומפתח התריס לדוגמה , לשם לימוד .

מצלמות דיגיטליות  כיום קטנות יחסית ונוחות לנשיאה איתכם.מומלץ  לקחת את המצלמה איתכם כל הזמן לפחות בתקופה ראשונית  של הכירות..אין לדעת מתי הרגע המעניין והנכון לצילום מתי תגיע המוזה.. , שימרו על האפשרות "לתפוס" את הרגע. ככל שתצלמו יותר, בשעות שונות של היום, במצבי תאורה שונים, ובתנאי מזג אוויר משתנים, תצברו יותר ניסיון וביטחון.

הנטייה היא לצלם במצב אוטומאטי. אני ממליצה להיתנסות במצב יידני.  התנסות וצילום רב, ללא חשש תוך תיעוד ולמידה יביא אתכם הצלמים המתחילים למיומנות טובה.
אין לי ספק שהתוצאות יהיו מפצות נעימות ומספקות. 
"עומק שדה", "צמצם", מהירות, איזון הלבן ועוד  הם מושגי צילום ,  פשוטים הניתנים  להבנה בתהליך פשוט. השליטה בפונקציות  הידניות אינה מסובכת מדי,  מדובר בטכניקה פשוטה שתוכלו ללמוד בסבלנות ואימון.
רצוי לצלם הרבה , בתנאים משתנים ובהנאה  הכי חשוב להנות מהתהליך.
בהצלחה.

פרטים נוספים בנושאים טכניים וקונספטואלים אחרים מעולם הצילום באתר :
www.camera.co.il
כתבת מערכת