למעלה מ 10,000 מוצרים באתר ו 12 סניפים בפריסה ארצית מחיפה ועד אילת
ייעוץ מומחה על המוצר
1-700-70-10-80
 
מצלמות
עדשות
מחלקת וידאו
סטודיו
אביזרים
אקסטרים
מחשבים וציוד היקפי
 
0
0

RAW ו JPEG

מרבית הצלמים עובדים עם פורמט התמונות  JPEG, פורמט נוח המאפשר צפייה  ועריכה נוחה ומהירה.
צלמים רבים עוד לא הפנימו את אפשרות העבודה בפורמט  RAW.
במצלמות הריפלקס,  (D/SLR)ניתן לבחור אפשרות עבודה,  RAW  או  JPEG .
בדגמים מסויימים ניתן לצלם בשתי האפשרויות.  RAW ו jPEG כמו כן ניתן לצלם ולשמור את התמונה בשני הפורמטים גם יחד בו זמנית.
באיזה פורמט רצוי לעבוד? איזה פורמט נוח יותר?
 
RAW:
קובץ ה RAW מכיל את כל המידע (lossless) שנתפס על ידי חיישן המצלמה, במילים אחרות ,   Raw הוא קובץ המכיל את כל הפרטים שסנסור המצלמה קלט, ללא עיבוד. העיבוד מתבצע בשלב מאוחר יותר, במחשב .  Raw לא  מכיל את כל הצבעים ואת כל פירוט הצבעים שהעין האנושית יכולה  לראות, הוא מכיל בתוכו צבעים רבים יותר שיכול לייצר קובץ ה JPEG. קובץ ה Raw הוא דחוס פחות ולכן אין עיוותים ו"הפרעות" דיגיטאליות כמו בפורמט  JPEG.
לשם הדוגמא: צילום ב 8 מגה פיקסל יצור קובץ RAW של 8mb.חוץ מהקובץ עצמו שנקלט, דרושה תוכנה נוספת לצפייה ועריכת החומרים.   תהליך עריכת התמונה ועיבודה אינה גורעת מאיכות התמונה והתוצאה הסופית. העבודה עם  פורמט ה RAW מאפשר טווח דינמי רחב יותר של מעל 8bit (לרוב לפחות 12bit) לגבי איזורים מוארים וכהים , קונטרסט של אור.


JPEG:
קובץ ה JPEG הוא  קובץ דחוס המאבד מאיכותו וכמות המידע שבו בכל תהליך שמיתבצעת בו עבודה או שינוי.  פורמט זה מאפשר הקטנה משמעותית של הקבצים,  כך שצילום ב 8 מגה פיקסל בסופו של עניין יצור  קובץ של  1mb ל- 3mb. קובץ ה JPEG ניתן לצפייה ולעריכה בכל תוכנה ואינו מצריך התקנות מיוחדות נוספות. השימוש בתוכנה זו הוא בעל טווח דינאמי צר של 8bit, ויתכנו שיבושים בהעברת האינפורמציה ובתוצאה הסופית.
כפי שניתן להבין כל פורמט והיתרונות שלו. צלם צריך להיות מודע לתהליך העבודה ולמטרות שלו, האים הצלם מצלם תמונה לפירסום? או להפצה ברשת? הדפסה?  האים הצלם יודע לערוך תמונה באופן מיקצועי ולעבד אותה ? כמה מקום מבחינת איחסון על כרטיס הזכרון ובמחשב יש לצלם?  קבצי ה RAW גדולים יותר.
כל צלם המעוניין להיתנסות בתוכנת RAW, יכול לעבוד עם התוכנות הבאות:

Picasa,Microsoft RAW Image,Photoshop CS,Irfaview,Adobe Lightroom

לסיכום, צילום ב-Raw הוא לא רק עבודה של צלמים מיקצועיים , מתחילי הצילום וחובבים המעוניינים להגיע לתוצאות מרשימות וטובות יותר יכולים ללמוד את העבודה עם הקבצים של  Raw. קבצי ה  JPEG נוחים יותר לתיפעול וקלים יותר במובנים מסויימים אך מוגבלים מבחינת האיכות ו"מסוכנים" בתופעות הלואי שלהם. 
עבודה נעימה.

כתבה | איבי בשמת