חיפוש
סל קניות
  |   פריטים
דוא"ל
סיסמא
שחזור סיסמה

עומק שדה |צמצם

aperture מושג המבטא את היחס בין אורך המוקד של העדשה לבין קוטר  המפתח שהוא הצמצם ,  דרכו עובר האור אל העדשה אל החיישן הדיגיטאלי.  קוטר המפתח  נשלט על ידי  תריס עגול בעדשה, המורכב ממספר "דפים קטנים"  או עלים סדורים,  היוצרים מעגל. משטחים אלו   יכולים להתקרב או להתרחק ממרכז המעגל וכך מגדילים או מקטינים את  המפתח שנוצר.

גודלו של הaperture   רמת עומק השדה, מצויינים על ידי מספרים :aperture, "f-stops", והם באופן הפוך מהגדול אל הקטן. : 2, 2.8, 4, 5.6, 8, 11, 16, 22, 36.
ככל  שהפרמטר קטן  , הקוטרו  של החור גדל  ובאופן טבעי כמות האור גדולה יותר. ולהיפך ככל שהפרמטר גדול כמות האור הנכנסת קטנה יותר.  במצלמות SLR ניתן לבחור באפשרות של קדימות aperture  AVאשר מאפשר לצלמים   לכוון את הaperture  צמצם,  עומק השדה בהתאם למהירות הנכונה.   ניתן לכוון הן את הaperture והן את המהירות באופן ידני אפשרות המרחיבה את הפעילות ורמת התוצאה הסופית.

עומק שדה (Depth of Field)
גודל מפתח הaperture  הצמצם, משפיע  על עומק השדה של התמונה.
עומק השדה מגדיר את האיזור סביב מוקד העדשה הנושא בו ניתמקד. הנושא שיהיה בחדות מלאה.
כאשר עומק השדה קטן | צר , נוצרת תמונה בה רק הנושא העיקרי יהיה בפוקוס  ושאר הפריים יהיה מטושטש.   כאשר עומק השדה  גדול | רחב  הנושא המצולם יהיה חד וברור וגם אזורים נירחבים אחרים סביב הנושא הממוקד.
ישנם כמה גורמים מישתנים  המשפיעים על עומק השדה:
1) המרחק בין המצלמה והאובייקט המצולם - צילום ממרחק קטן יגרום לעומק שדה קטן| צר . מרחק גדול מהאובייקט המצולם יגרום לעומק שדה רחב|גדול.

2) אורך מוקד  העדשה (Focal Length) - ככל שאורך המוקד קטן יותר כך עומק השדה יהיה רחב|גדול   יותר. אורך מוקד גדול יגרום לעומק שדה קטן | צר ומאידך אורך מוקד קטן יגרום לעומק שדה גדול | רחב.

לעיתים יהיה צורך להחליף עדשה כדי להשיג את האפקט הרצוי.מפני שעדשה מסויימת לא מכסה את כל אורכי המוקד.

עדשה סטנדרטית  : בעלת אורכי מוקד הנעים בין 35mm ועד 85mm.מתאימה למגוון אפשרויות צילום.
מומלצות לצילום פורטרטים , מונעות עיוות של האובייקט המצולם. עדשות טלסקופיות או עדשות רחבות יכולות לעוות את הצילום ממרחק מסויים.

עדשה רחבת זווית:  הינה בעלת אורכי מוקד הקטנים ומתאימה בעיקר לצילומי נוף. עדשות מסוג זה יכולות לתפוס איזור  גדול.במקרה שנרצה שאזור גדול יהיה בחדות .

עדשת טלסקופ :  בעלת אורכי מוקד גדולים נועדו בעיקר על מנת להתקרב לאובייקטים רחוקים במיוחד. עדשות אלה מתאימות לצילום ברחוק (למשל צילום חיות, תחרות ספורט, וכו').

3)מפתח   הצמצם או צמצם פתוח  (מספר f קטן) יגרום לעומק שדה צר|קטן ומצד שני  צמצם  סגור (מספר f גדול) יגרום לעומק שדה גדול | רחב. כלומר, ככל  שהצמצם  סגור יותר, כך עומק השדה בתמונה גדול יותר.

בעת שימוש  במפתח צמצם  קטן רצוי להישתמש בחצובה כדי למנוע רעידות ותזוזות מיותרות בעת הצילום

יישנן טכניקות שונות לשליטה בעומק השדה:

א.  כאשר רוצים שכל התמונה תהיה בחדות מלאה .
כשהצלם מעוניין שכל הפריים יהיה חד ישתמש בעדשה רחבת זווית המכוונת לaperture קטן כדי להגיע לתוצאה של עומק שדה גדול. במצלמות האוטומטיות ישנה אפשרות מיוחדת לצילומי נוף.

ב.  כאשר רוצים שהנושא יהיה בפוקוס והרקע יהיה מטושטש .
משתמשים בטכניקה  זו  כאשר רוצים להבליט את הנושא. למשל, כאשר מצלמים פורטרט אנו נרצה לעשות פוקוס על הפנים ולא על הרקע. דרך אחת להבלטת הנושא המצולם.
כדי לעשות זאת משתמשים בעדשת טלסקופ המכוונת לaperture הגדול ביותר. ניתן להרחיק את הנושא מן הרקע. 
במצלמות אוטומטיות ישנה אפשרות מיוחדת לצילומי פורטרט.

ג.  כאשר רוצים שהנושא יהיה בפוקוס והרקע יהיה מטושטש  במידה מסויימת .לא מטושטש לגמרי.
אם  נרצה שהרקע יהיה מטושטש לגמרי או  נרצה לטשטשו  באופן חלקי,  לפעמים הרקע משרת את הנושא וצריך לראותו באיזה שהוא אופן.


עומק השדה הוא כלי חשוב ביותר ביידי הצלמים. כלי המאפשר העברת מסרים הקשורים בתוכן וצורה. ניתן להשתמש בעומק השדה להדגשת והבלטת אלמנטים בפריים, בהתאם לנושא ולאוירה הרצויה. עומק השדה הוא כלי נוסף ביידי הצלמים בתוך השפה הויזואלית. 
בהצלחה.


כתבה|איבי בשמת

הערות


הכנס את המספרים בתמונה
 
עשויים לחול שינויים במפרטי המוצרים אשר לא בהכרח ימצאו ביטוי באתר. תמונות המוצרים להמחשה בלבד! ט.ל.ח   |   Developed by Makar Studio